1.proekti stadioni bulgaria 1

Българските футболни „бижута“, които останаха само на картинка

От началото на века футболните привърженици в България се нагледаха на проекти за красиви, модерни и удобни стадиони.

Те станаха „бижута“, но само на картинка.

Стадион до стадиона, кой от кой по-хубав.

В последните 15-ина години различни бизнесмени, компании, институции и ръководства на футболни клубове представяха различни проекти.

Някои за пълна модернизация или изграждане на нови стадиони на водещите отбори в България.

Всички бяха определяни като „бижута“ – модерни, красиви, удобни.

И до момента всички останаха такива само на картинка (единственото изключение е стадионът в Ловеч, който беше модернизиран с нова конструкция).

ЦСКА е клубът, представил най-много проекти във времето.

Всеки собственик на клуба опитваше да вземе дългосрочно базите и в опитите си да го направи, представяше забележителни проекти.

На снимката: Този е един от последните, дело на „Титан“ от 2010 г. и включва стадион с 30 000 седящи места.

Параметрите му щяха да позволят придобиването на категория „Елит“ от УЕФА и провеждането на срещи от финалите на ШЛ и ЛЕ.

Проектът бил планиран по начин, по който да не влиза в конфликт с естествената среда на Борисова градина.

1.proekti stadioni bulgaria

Стадион до стадиона, кой от кой по-хубав. В последните 15-ина години различни бизнесмени, компании, институции и ръководства на футболни клубове представяха различни проекти за пълна модернизация или изграждане на нови стадиони на водещите отбори в България. Всички бяха определяни като „бижута“ – модерни, красиви, удобни. И до момента всички останаха такива само на картинка (единственото изключение е стадионът в Ловеч, който беше модернизиран с нова конструкция).ЦСКА е клубът, представил най-много проекти във времето. Всеки собственик на клуба през новия век опитваше да вземе дългосрочно базите и в опитите си да го направи, представяше забележителни проекти.На снимката: Този е един от последните, дело на „Титан“ от 2010 г. и включва стадион с 30 000 седящи места. Параметрите му щяха да позволят придобиването на категория „Елит“ от УЕФА и провеждането на срещи от финалите на Шампионска лига и Лига Европа. Проектът бил планиран по начин, по който да не влиза в конфликт с естествената среда на Борисова градина.

2.proekti stadioni bulgaria

Това е бъдещият стадион „Георги Аспарухов“…

3.proekti stadioni bulgaria

Според проекта съоръжението трябваше да бъде за 26 000 зрители с възможност за използване на допълнителни 2000 седящи места.

4.proekti stadioni bulgaria

След дълго забавяне беше открита единствената нова трибуна (сектор А) и то в незавършен вид, без козирка.

5.proekti stadioni bulgaria

Плановете бяха реконструкцията да премине в три етапа и „Левски“ да има изцяло нов стадион през 2018 г.

6.proekti stadioni bulgaria

С това непостроено съоръжение в „Овча купел“ БФС кандидатства за домакинство на мачове от Евро 2020. Според първоначалните планове стадионът вече трябваше да е готов и да приема мачове от първенството. Първата идея беше да е за 24 хиляди души, но заради кандидатурата за Евро 2020 проектът беше преработен и капацитетът беше увеличен до 33 хиляди. Прогнозната стойност на германския инвеститор IFS се промени от 40 милиона евро в началото на 32 милиона. Бяха подписани договори със „Славия“ и националния отбор, но се търси и втори, по-голям клубен отбор, най-вероятно това ще бъде ЦСКА-София

7.proekti stadioni bulgaria

Стадионът в София трябваше да наподобява този на „Майнц“.

8.proekti stadioni bulgaria

Бъдещият дом на „Ботев“ в Пловдив.

9.proekti stadioni bulgaria

Изграждането на стадиона дори започна, но приключи с фалита на КТБ и оттеглянето на банкера Цветан Василев като собственик на клуба. През 2013 г. „Ботев“ получи стадион „Христо Ботев“ на концесия за 35 години. В предложението си от клуба обявиха намерения за инвестиции в размер на 20 млн. лева.

10.proekti stadioni bulgaria

Съоръжението трябва да е за 18 000 зрители, сочи първоначалният проект.

11.proekti stadioni bulgaria

Градският съперник „Локомотив“ (Пловдив) също има проект за нов стадион. „Капацитетът на целия стадион след реконструкцията става 16 500 зрители, като 80% от местата са покрити с лека ажурна козирка“, пише в сайта на клуба.

12.proekti stadioni bulgaria

Необходимото паркиране в рамките на комплекса е осигурено чрез няколко открити и закрити паркинги. Дъговиден, пететажен паркинг, разположен югозападно от стадиона, трябва да приема 650 автомобила, пише в проекта.

13.proekti stadioni bulgaria

„Фенската“ трибуна „Бесика“ за 4000 седящи места, по-голямата част от които са покрити с козирка.

14.proekti stadioni bulgaria

Под трибуна „Бесика“ е планирана многофункционална зала за 1400 зрители

15.proekti stadioni bulgaria

Така трябваше да изглежда бъдещият варненски стадион, но български екип преработи проекта и визията му беше доста променена с цел намаляване на разходите

16.proekti stadioni bulgaria

Първата копка на „Спортен комплекс Варна“ беше направена през 2007 г. Десет по-късно стадионът все още не е построен. За да се построи нов градски стадион на мястото на изоставения и амортизиран „Юрий Гагарин“, през 2005 г. беше създадено дружеството „Спортен комплекс Варна“. То беше основано с капитал от 35 млн. лв. В него община Варна има 35% дялово участие срещу 65% за партньора й „Химимпорт“. Миналия ноември тогавашният спортен министър Красен Кралев направи инспекция и се оказа, че стадионът трябва да е готов в края на 2018 г.

17.proekti stadioni bulgaria

Ако мислите, че само големите клубове са имали планове за модерен стадион, то си спомнете за „Локомотив“ (Мездра).

18.proekti stadioni bulgaria

Инвеститор трябваше да е „Надин“ ООД, а капацитетът щеше да е между 13 000 и 20 000 в зависимост от събитието.

19.proekti stadioni bulgaria

Стадионът беше проектиран на базата на директивите на УЕФА и според тях обектът трябваше да отговаря на категория 2. „Идеята е да бъде създаден пълноценен футболен стадион и да има възможност за организиране на всички мачове до финал според стандартите на УЕФА“, каза арх. Боряна Китова през 2008 г.

20.proekti stadioni bulgaria

И отново ЦСКА – проект на сдружението „ЦСКА Завинаги“ от 2012 г. за реконструкцията на „Българска армия“. Проектът предвижда увеличение броя на зрителите от 22 080 до 28 400 с изграждане на допълнителни шест реда седалки, вкл. 1320 ВИП и ВВИП места и ложи.

21.proekti stadioni bulgaria

При този вариант ЦСКА може да има стадион с поне 90% покрити седящи места.

22.proekti stadioni bulgaria

Проектът за „Черноморец арена“ беше представен през 2008 г.

23.proekti stadioni bulgaria

„Международен спортен комплекс „Черноморец арена“ ще бъде изграден в района на промишлената зона в Бургас на мястото на сега съществуващия стадион „Черноморец“. Реализацията му възлиза на близо 500 млн. евро, а изграждането му ще отнеме три години“, каза тогава бившият вече председател на съвета на директорите на „Черноморец – Бургас“ АД и тогавашен собственик на „Петрол холдинг“ АД Митко Събев. През 2010 г. Събев каза, че очаква строежът да започне през 2011 г.

24.proekti stadioni bulgaria

„Черноморец арена“ трябваше да разполага с 30 000 покрити седящи места, официална трибуна с допълнителни ложи в останалата периферия, всички те съобразени с изискванията на ФИФА и УЕФА.

25.proekti stadioni bulgaria

Миналия октомври и Плевен се появи със свое „бижу“ за 15.5 млн. лева и според информацията инвестицията ще е на спонсора на ОФК „Спартак“ Плевен Иван Динов. То все още е нов проект, който не може да попадне в графата „неосъществени“.

26.proekti stadioni bulgaria

Съоръжението ще отговаря на последните изисквания на УЕФА за провеждане на двубои от груповата и заключителната фаза на Лига Европа.

27.proekti stadioni bulgaria

Изграждането се състои в четири етапа, първият от които е за централната трибуна и ще отнеме около година-година и половина, беше съобщено при представянето на проекта в Община Плевен.

Строят зелен футболен стадион във Великобритания

Източник DNEVNIK.BG

 

One thought on “Българските футболни „бижута“, които останаха само на картинка

  1. Pingback: България кандидатства за домакин на световното през 2030 г. заедно със съседите? - Спортни настилки и спортно оборудване

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *